Trabzon Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Yunanistan Deprem Bölgesine 140 Doktor Göndermeye Hazır

Yunanistan Deprem Bölgesine 140 Doktor Göndermeye Hazır

SoleKinG SoleKinG -
26 0

Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların akabinde Yunanistan’da yardım seferberliği devam ediyor. Zelzelenin birinci günlerinden beri Yunanistan’daki sendikalar, ülke çapında bağış kampanyası organize ediyordu. Artık ise 140’ı aşkın hekim ve hemşire, bölgeye gidip depremzedelere yardım etmek için hazır olduklarını açıkladı.

‘HALKLARIMIZI HİÇBİR ŞEY AYIRAMAZ’

Yunanistan Hastane Hekimleri Federasyonu (OENGE), “Halklarımızı ayıracak hiçbir şey yok. Ege Denizi’nin her iki yakasında da sıhhat işçileri, barış ve halk sıhhati için çalışıyor” kelamları ile bölgeye yardım götürecek ve depremzedelerin tıbbi muhtaçlıklarını giderecek kampanyayı duyurdu. Sarsıntının gerçekleştiği günden bu yana devam eden müracaatların akabinde, 140’ı aşkın tabip ve hemşire Türkiye ve Suriye’deki depremzedelere yardım için hazır olduğunu açıkladı. Yunanistan Sıhhat Bakanlığı ile irtibat halinde olan OENGE, Türkiye tarafından verilecek müsaadesi ve düzenlemeleri bekliyor.

OENGE Genel Sekreteri Panos Papanikolaou, Türkiye’deki meslektaşları ile dayanışma içerisinde olduklarını hatırlattı: “Bizim OENGE olarak önemli bir barış ve dayanışma uğraşı geleneğimiz var. Mültecilere tıbbi yardım için geçmişte bir çok kampanya ve protesto örgütledik. Geçtiğimiz ekim ayında da meslektaşımız Türk Tabipler Birliği (TTB) Lideri Şebnem Korur Fincancı için protesto gösterisi düzenlemiştik.”

‘SURİYE İÇİN YARDIM MÜSAADESİ TALEP ETMELİYİZ’

Tıbbi yardım kampanyasına Yunanistan’da onlarca sıhhat işçisinin cevap verdiğini söyleyen Papanikolaou, yetkili mercilerden verilecek müsaadesi beklerini söz etti: “Güneydoğu Türkiye ve Kuzey Suriye’ye tıbbi yardım davetimize sayısı 140’ı aşkın hekim ve hemşire karşılık verdi. Misyonlu grup, Türkiye ve Suriye hükümetleri ile Birleşmiş Milletler’den (BM) verilecek müsaade ve gerekli düzenlemeleri beklemektedir.”

Maraş merkezli zelzeleden Suriye de önemli formda etkilendi. Buna rağmen Şam idaresine uygulanan ambargo nedeniyle çok az sayıda ülke arama kurtarma grubu ve yardım gönderebildi. Bahis hakkında Papanikolaou, “Uluslararası protestolarla birlikte BM, NATO ve AB’ye karşı sesimizi çıkartıp kuzey Suriye halkı için tıbbi ve insani yardım için müsaade talep etmeliyiz” dedi.

İlgili Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *