Trabzon Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Anlık Para Gönderme ( Fast ) Limitleri Değişti

Anlık Para Gönderme ( Fast ) Limitleri Değişti

SoleKinG SoleKinG -
17 0

Fonların Anlık ve Daima Transferi (FAST) ile kullanıcılar farklı bankalardaki hesapları ortasında 7 gün 24 saat, süratli ve kolay şekilde Para aktarımı gerçekleştiriyordu. Bu süreçlerde limitler 20 bin liraya yükseltildi. Böylelikle 7 gün 24 saat boyunca 20 bin liraya kadar olan bakiyeler istenilen anda istenilen kişiye/kuruma EFT yapılabilecek.

Bu limit daha evvelden 5 bin lira olarak uygulanıyordu. FAST’e sistemi olan tüm bankalar limiti 20 bin lira olarak belirledi ve kullanım başladı.

FAST SİSTEMİ NEDİR?

“FAST Sistemi ile birlikte, elektronik ödemelerin sisteme kayıtlı Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası (TCKN), telefon numarası ve e-posta adresi ile kolay ve pratik bir biçimde başlatılmasını sağlayan Kolay Adresleme Sistemi de kullanıma sunuldu.

Yeni sistemle vatandaşlar, 7/24 EFT süreci yapabilecek. Farklı bankalardaki hesapları ortasındaki para transferlerini saniyeler içerisinde, 7 gün 24 saat gerçekleştirebilecek. FAST Sistemi ile birlikte, ödemelerin IBAN yerine telefon numarası, kimlik numarası yahut e-posta adresi üzere bilgiler kullanılarak başlatılmasını sağlayan Kolay Adresleme Sistemi de vatandaşların kullanımına sunulacak.

FAST’IN EFT’DEN FARKLARI

EFT Sistemi ile bankalardaki hesaplar ortasında para transferleri saniyeler içerisinde gerçekleşse de bankaların parayı alıcının hesabında kullanılır bir duruma getirmesi için bir mühlet taahhüdü bulunmuyor. Bu nedenle ödemelerin hesaplara yansıması daha uzun vakit sürebiliyor. Ayrıyeten EFT Sistemi yalnızca mesai saatleri içerisinde çalışıyor.

İlgili Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *