Trabzon Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Kırgızistan kurtarma grubu, Bişkek’te merasimle karşılandı

Kırgızistan kurtarma grubu, Bişkek’te merasimle karşılandı

SoleKinG SoleKinG -
21 0

Kırgızistan takımı, Türkiye’de arama kurtarma çalışmalarına katıldı.

Ekip, sarsıntı bölgesinde enkaz altındaki vücutların canlı çıkarılması için çaba etti.

Görevini tamamlayarak ülkesine dönen takım, havalimanında merasimle karşılandı.

Törenle karşılandılar

Kırgız arama kurtarma grubu için Manas Havalimanı’nda düzenlenen karşılama merasimine, Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisi Ahmet Sadık Doğan, Kırgızistan Acil Durumlar Bakanı Boobek Ajikeyev, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alpaslan Ceylan ve öğrencileri, sivil toplum örgütleri temsilcileri, Kırgız ve Türkler katıldı.

“Vatanın çocuklarına alkış”

Törende, Kırgız ve Türk bayrakları ile arama kurtarma takımının meslektaşları tarafından “Memleketinize güzel geldiniz”, “Vatanın çocuklarına alkış” yazılı afişler açıldı.

Bakanlığın orkestrası eşliğinde karşılanan gruba çiçekler takdim edildi ve Kırgız ulusal marşı okundu.

“Kardeş halk olarak elimizden gelen yardım elimizi uzattık”

Acil Durumlar Bakanı Ajikeyev, burada yaptığı konuşmada, “Bugün biz ağır misyondan dönen arama kurtarma grubunu karşılıyoruz. Türkiye’de meydana gelen sarsıntılar bizim kardeş halkımıza büyük ve ağır tesir yaptı. Biz kardeş halk olarak elimizden gelen yardım elimizi uzattık.” dedi.

“Kırgız arama kurtarma takımı güçlendirildi”

Ajikeyev, bir yıl evvel İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile yaptığı görüşmeyi hatırlattı ve ekledi:

Görüşmede biz memleketler arası arama kurtarma takımını kurmayı hedefledik. Türkiye’den gönderilen Türk arama kurtarma eğitmen grubu, Kırgız meslektaşlarına seminer verdi. Sayın Bakan Süleyman Soylu’nun dayanağı ile Kırgız arama kurtarma takımı güçlendirildi ve biz de arama kurtarmada kullanılan köpekleri yetiştirme ünitesini canlandırdık.

“Bunu hiçbir vakit unutmayız”

Doğan da Kırgızistan’ın, üzücü zelzele felaketi sonrasında yardıma koşan birinci ülkelerden olduğunu belirterek, şu sözleri kullandı:

Hayatlarınızı tehlikeye atarak canlar kurtardınız. Depremzedelerin yardımına koştunuz. Kardeşliğimizin kuvvetlenmesi ve daha da güçlenmesi için Türkiye’de Türk kardeşlerinizin yanında oldunuz. Bunu hiçbir vakit unutmayız. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Türk halkı ismine hepinize şükranlarımızı bildiriyoruz. Türkiye ile Kırgızistan’ın kardeşliği daim olsun.

Kırgız kurtarma grubundan Mirza Kabılbekov, “Aralıksız arama kurtarma faaliyetlerine katıldık. Kahramanmaraş halkına çok teşekkür ediyorum. Onlar bizi çok hoş kabul etti.” dedi.

Gözden Kaçmasın Kırgızistan, Kahramanmaraş’a 108 adet kıl çadır kurdu Haberin Detayları

Kaynak: Ensonhaber

İlgili Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *