Trabzon Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Siyaset
  4. »
  5. BM: Türkiye ve Suriye’ye dayanağımız sürecek

BM: Türkiye ve Suriye’ye dayanağımız sürecek

SoleKinG SoleKinG -
14 0

Kahramanmaraş merkezli iki büyük zelzelenin yaraları şimdi sarılamazken, dün merkez üssü Hatay’ın Defne ilçesi olan 6.4 büyüklüğünde bir sarsıntı daha meydana geldi.

Kısa müddet içerisinde de Samandağ ilçesi 5.8 büyüklüğünde bir öbür zelzeleyle sarsıldı.

DSÖ ve BM’den açıklama

Bazı komşu vilayetler ve ülkelerden de hissedilen zelzeleler sonrasında bölgede yine arama kurtarma çalışmalarına başlanırken, evvel Dünya Sıhhat Örgütü akabinde da Birleşmiş Milletler’den bir açıklama geldi.

“Endişe duyuyoruz”

Dünya Sıhhat Örgütü Genel Yöneticisi Tedros Adhanom Ghebreyesus, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Türkiye ve Suriye’de daha fazla can kaybı, yaralanma ve travmaya neden olan sarsıntılardan kaygı duyuyoruz. DSÖ takımları, gereksinimi olan herkese acil bakım sunabilmeleri için her iki ülkede de sıhhat çalışanları ve taşınabilir klinikleri tıbbi materyallerle destekliyor.” ifadelerini kullandı.

‘Yardımlar sürecek’

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi de, Twitter’dan yaptığı açıklamada, Türkiye ve Suriye’de sarsıntılar nedeniyle ıstırap ve kayıplar yaşayan herkes için yeni zelzelenin dehşet ve ziyana sebep olduğunu belirtti.

Grandi, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (UNHCR) takımlarının, etkilenen bölgelerdeki zelzele yardım çalışmalarına devam ettiğini kaydetti.

Kaynak: Ensonhaber

İlgili Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *