Trabzon Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Spor
  4. »
  5. Ulusal atlet Emine Hatun Mechaal: Depremzedeler için koştum

Ulusal atlet Emine Hatun Mechaal: Depremzedeler için koştum

SoleKinG SoleKinG -
14 0

2023 Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası’nda bayanlar 3000 metrede ulusal atletlerden Emine Hatun Mechaal 13. olurken Yasemin Can yarışı tamamlayamadı.

Ataköy Atletizm Salonu’nda düzenlenen şampiyonada bayanlar 3000 metre finali koşuldu.

Alman atlet Hanna Klein, 8 dakika 35.87 saniyeyle altın madalya kazandı. Başka bir Alman atlet Konstanze Klosterhalfen, 8.36.50’lik derecesiyle gümüş, Büyük Britanyalı Melissa Courtney-Bryant ise 8.41.19’luk vaktiyle bronz madalya elde etti.

Emine Hatun Mechaal, 9.22.12’lik derecesiyle 13. oldu. Sakatlık yaşayan Yasemin Can ise yarışı bitiremedi.

“Depremzedeler için koştum”

Milli atlet, yarış sonunda yaptığı açıklamada, zelzele acısının kalbine sığmayacak kadar büyük olduğunu belirterek,

“Kalbim sıkışıyor. Daima birlikte çok güç devirler geçiriyoruz. Çok büyük kayıplar yaşadık. Bugün bütün depremzedeler için koştum. Onları temsil etmek için koştum. Umarım bir an evvel toparlanırız. Biz bunu başarabiliriz. Biz Türk milletiyiz.”

ifadelerini kullandı.

“Abim ‘Biz yeterliyiz, sakın korkma.’ dedi”

Depremler sırasında yaşadıklarını aktaran ulusal atlet,

“Şampiyona için İspanya’da hazırlıklarıma devam ediyordum. Ailem beni aradığında kazara aradıklarını düşündüm. Abim ‘Biz uygunuz, sakın korkma.’ dedi. O anda elim ayağım boşaldı, kendimi yerde buldum. ‘Çok büyük zelzele oldu, konutlarımız yıkıldı.’ dedi. Neye uğradığımı şaşırdım, Annemin, babamın fotoğraflarını görene kadar hiçbir şeye inanmadım. O günden sonra hayatımız karardı. Ailem yağmurun altında sokakta yatmak zorunda kaldı.”

diye konuştu.

Deprem sonrasındaki yardımlaşma sayesinde Türkiye’nin gücünün bir defa daha görüldüğünü lisana getiren ulusal sportmen, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Herkes birbirine yardım etmeye çalışıyordu. En sonunda ailemi konutuma aldım, biraz daha rahatladım. Buraya geleceğimi öğrendim, çok ortada kaldım. Performansım şu anda yeterli değil, motivasyonumu kaybettim. Lakin sonra kendime geldim, ‘Eğer bir sportmen olarak insanları motive edemeyeceksem, ayağa kalkamayacaksam neden spor yapıyorum’ dedim. Birilerinin ayakta olması, güçlü olması lazım. Çocuklar için, onların geleceğinin parlak olması için çaba edebiliriz. Benim ayakta durmam gerekiyor. Üç haftadır kendimi tutuyordum, bugün kendimi bıraktım.”

Emine Hatun, babasının dünkü elemelerde kendisini tribünden izlediğini lakin ağrılarının artması nedeniyle bugün gelemediğini kelamlarına ekledi.

Kaynak: Ensonhaber

İlgili Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *