Trabzon Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Siyaset
  4. »
  5. Türk Kızılay, Malatya’daki depremzedelere günlük 300-350 bin porsiyon yemek çıkarıyor

Türk Kızılay, Malatya’daki depremzedelere günlük 300-350 bin porsiyon yemek çıkarıyor

SoleKinG SoleKinG -
10 0

“Asrın felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan etkilenen Malatya’da, Türk Kızılay yeme içme gereksinimlerinin büyük kısmını karşılıyor.

Türk Kızılay tarafından İnönü Üniversitesi ve kentin farklı noktalarında oluşturulan mutfaklarda depremzedeler ve alanda çalışanlar için yemek hazırlanıyor.

50 profesyonel aşçı çalışıyor

Sabah, öğlen ve akşam öğünlerinde 50 profesyonel aşçı tarafından hazırlanan sıcak yemekler, depremzedeler ve alanda çalışan görevlilere servis ediliyor.

Yemekler, vilayet genelinde yaklaşık 400 istekli ve 150 profesyonel işçi tarafından afetzedelere ulaştırılıyor.

Türk Kızılay Malatya Beslenme Sorumlusu Baki Seyrek, sarsıntının birinci anlarında grupları felaket bölgesine sevk ettiklerini söyledi.

Menüler gelen bağışlarla hazırlanıyor

İlk olarak kentte süratli ve sağlıklı yemek yapma alanlarını belirlediklerini anlatan Seyrek, bu kapsamda İnönü Üniversitesinin mutfaklarını kullandıklarını lisana getirdi.

Seyrek, her öğün hazırlanan yemeklerin 96 farklı noktaya götürüldüğünü belirterek, “Kızılay olarak vilayet genelinde 300 bin sayısına ulaştık. Depremzede vatandaşlara yardım etmek için 7 gün 24 saat burada ayaktayız. Menülerimizi büsbütün gelen bağışlar üzerinden yönetiyoruz. O yüzden ne gelirse yemekleri onlardan hazırlıyoruz. Meyve zerzevat eksikliği var. Onlar da geldikçe vatandaşlarımıza ulaştıracağız.” dedi.

Günlük 300-350 bin porsiyon yemek çıkıyor

Depremzedelerin yanı sıra vilayet dışından yardıma gelen görevlilerin de yemek gereksiniminin karşılandığını lisana getiren Seyrek, şöyle devam etti:

Öncelik depremzedeler ancak çalışan takımlarımıza de yemek hizmeti veriyoruz. Talep edilen her yere yemeklerimizi götürüyoruz. Yalnızca üniversite yemekhanesinde günde 30 ila 36 bin kişi için yemek hazırlanıyor. Vilayet genelinde ise 300-350 bin porsiyon yemek üretiyoruz. Alanda, yemek dağıtımı ve hazırlanması için 350-400 civarında Kızılay gönüllüsü var. 100-150 şahıstan oluşan profesyonel grup de yemek hazırlamak ve uyum için çalışıyor.

“Nerede gereksinim biterse biz orada devreden çıkarız”

Seyrek, Türk Kızılay olarak son depremzedenin kendi meskenine girene kadar alanda olacaklarına vurgu yaparak, “Biz bu işin sonuna kadar buradayız. ‘Yeter, Allah razı olsun’ denilene kadar Kızılay olarak bu işi canla başla yürütmeye çalışıyoruz. Nerede muhtaçlık biterse biz orada devreden çıkarız.” diye konuştu.

İnönü Üniversitesi mutfak yetkilisi Ahmet Özgül Tekin de sarsıntının birinci gününden bu yana Kızılay ile depremzedeler için yemek hazırladıklarını söyledi.

Kaynak: Ensonhaber

İlgili Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *