Trabzon Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Siyaset
  4. »
  5. Karadeniz’den zelzele bölgesine yardım yağmuru devam ediyor

Karadeniz’den zelzele bölgesine yardım yağmuru devam ediyor

SoleKinG SoleKinG -
22 0

Türkiye Kahramanmaraş merkezli, 11 ili etkileyen zelzelelerin akabinde tek yürek oldu.

Karadeniz de bu felaket karşısında boş durmadı.

Trabzon, Rize ve Giresunlular birinci günden itibaren başlatılan yardım kampanyalarına takviye vermeye devam ediyor.

Trabzon’da halk, Valilik uyumunda Hamamizade İhsan Beyefendi Kültür Merkezi’nde oluşturulan Sarsıntı Yardımları Toplama ve Uyum Merkezi ile Beşirli Çok Emelli Spor Kompleksi’ne yardımlarını ulaştırmaya bugün de devam etti.

Günlük 10 bin kişilik kahvaltılık ve su

Kaymakamlıklar ve belediyelerin tertibinde muhtarların da dayanağıyla temin edilen soba ve odunların yanı sıra meslek liseleri tarafından hazırlanan 15’er bin ekmek, 10 bin kişilik kahvaltılık ve su da günlük olarak bölgeye gönderiliyor.

Ortahisar Halk Eğitim Merkezi usta öğreticileri ve kursiyerleri ise soba, uyku tulumu ve kışlık giyecek hazırlamaya devam ediyor.

Ortahisar Belediyesi takımları, Hatay’a gönderilmek üzere 50 kışlık çadır ve soba üretimini sürdürüyor.

Trabzon Faruk Başaran Bilim ve Sanat Merkezi’nde öğrenci, öğretmen ve veliler, depremzedeler için ısı ocakları üretiyor.

Giresun’dan giden yardımalar

Giresun’dan sarsıntı bölgesine yardım gönderilmeye devam ediliyor.

Valilik uyumunda, afet bölgesine 552 yardım materyali yüklü araç gönderildi. Bölgeye ayrıyeten 2 bin 348 işçi ve 528 araç sevk edildi.

Giresun Belediye Lideri Aytekin Şenlikoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, zelzelenin yaşandığı birinci günden itibaren sarsıntı bölgesi için seferber olduklarını belirtti. Bölgeye, arama kurtarma takımlarının yanı sıra paklık işçisi de sevk ettiklerini vurgulayan Şenlikoğlu, “Devletimizin tüm kurumlarıyla seferber olduğu zelzele bölgesinde muhtaçlıkları karşılamak için birinci andan itibaren süratle çalışıyoruz. Zelzele bölgesinde üzerimize düşen ne varsa yapmaya çaba gösteriyoruz.” tabirini kullandı.

Rize’den giden yardımlar

Rize Gençlik Merkezi’nde depremzedeler için yardım toplanıyor. Kente gelen depremzedeler, burada vatandaşların yardımlarıyla oluşturulan toplumsal markette giysi ve besin gereksinimlerini karşılamaya devam ediyor.

Valilik uyumunda, sarsıntı bölgesine takviye emeliyle ömür ve gereksinim gereci yüklü 208 tır gönderildi. Bölgeye sevk edilen 3 bin 259 işçi, ekskavatör, kamyon ve itfaiyenin de ortalarında bulunduğu 1390 araçla çalışmalarını sürdürüyor.

Öte yandan, kentte 3 bin 136 depremzede konuk ediliyor.

Kaynak: Ensonhaber

İlgili Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *