Trabzon Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Siyaset
  4. »
  5. ABD’li arama kurtarma grupları ülkelerine döndü

ABD’li arama kurtarma grupları ülkelerine döndü

SoleKinG SoleKinG -
11 0

Türkiye zelzele felaketiyle uğraş ediyor…

Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan etkilenen bölgelerdeki arama kurtarma çalışmalarına katılan yabancı takımlar, ülkelerine dönmeye devam ediyor.

ABD Ulaştırma Komutanlığı (USTRANSCOM), ABD Avrupa Komutanlığı (USEUCOM) ve ABD Avrupa Hava Kuvvetleri (USAFE) uyumunda 159 Kentsel Arama Kurtarma (USAR) işçisi, 12 askeri çalışma köpeği ve yaklaşık 77 tonluk özel ekipmanı taşıyan ABD Hava Kuvvetlerine ilişkin iki C-17 Globemaster III uçağı ABD saatiyle gece saatlerinde başşehir Washington’a indi.

Türkiye’nin ABD Büyükelçisi Murat Mercan karşıladı

Yaklaşık 12 gün boyunca zelzele bölgesinde enkaz altında arama kurtarma çalışması yürüten takımı, Türkiye’nin ABD Büyükelçisi Murat Mercan ve aile üyeleri karşıladı.

“Bu güç durumda bile bize misafirperverlik gösterdiler”

Birçok yüksek riskli, enkazda çalıştık. Çok sayıda kişinin enkazdan çıkarılmasını sağladık. Türkiye halkı bu güç durumda bile misafirperverliğini kaybetmedi ve bizlere ilgi gösterdi.

“Koşullar çok zordu”

Adıyaman’da arama kurtarma çalışmalarına katılan Andrew Johnson ise şöyle konuştu:

Bir sürü enkaz vardı. Bunu izlemek, aile üyelerini, meskenlerini kaybeden insanları görmek bana dokundu. Şartlar çok zordu. Bazen eksi 20 derecelerde, yağmur ve kar altında sabahtan akşama kadar hayat kurtarmak için enkazda çalıştık.

Kaynak: Ensonhaber

İlgili Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *