Trabzon Haberlerim

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. ABD’den Türkiye’nin tahıl koridoru mutabakatındaki gayretlerine övgü geldi

ABD’den Türkiye’nin tahıl koridoru mutabakatındaki gayretlerine övgü geldi

SoleKinG SoleKinG -
8 0

Hindistan’ın başşehri Yeni Delhi’de düzenlenen G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın akabinde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan  ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD’nin Rusya’nın işgaline karşı gayret eden Ukrayna’ya olan dayanağını yineledi.

Blinken, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bir yıl sonra Birleşmiş Milletler (BM) Genel Heyeti’nde verilen kapsamlı ve kalıcı bir barışı destekleme kararı için tek bir G20 üyesinin bile bu karara karşı çıkarak Rusya ile birlikte olmadığını söylerken,

Rus saldırganlığının insan hakları ve insani sonuçlarından ıstırap duyulduğunu belirterek, “Her G20 üyesi ve çabucak hemen her ülke, Rusya’nın saldırganlık savaşının bedelini ödemeye devam ediyor. Bu savaş, Lider Putin isterse yarın sona erdirebilir.

ifadelerini kullandı.

“Türkiye sayesinde Rusya’nın Ukrayna limanları üzerindeki hakimiyeti azaldı”

ABD’nin ve öteki ülkelerin savaşı engellemek için çok çalıştığını söyleyen Blinken, savaşın beraberinde getirdiği besin güvenliği krizine de dikkat çekerek,

Büyük ölçüde BM Genel Sekreteri Guterres ve Türkiye sayesinde Karadeniz Tahıl İnisiyatifi, Rusya’nın Ukrayna limanları üzerindeki hakimiyetini gevşetti ve 22 milyon tondan fazla tahıl ve öteki besinin Ukrayna’dan alınmasına müsaade verdi. Bu, her yerde besin fiyatını düşürdü.

şeklinde konuştu.

Karadeniz Tahıl Teşebbüsü’nün mühletinin 18 Mart’ta dolacağını söyleyen Blinken,

Rusya bunu yenileme taahhüdünde bulunmayı reddetti. Ülkelerin bugünkü toplantıda verdikleri ileti açıktır, Karadeniz Tahıl Teşebbüsü’nü genişletin, güçlendirin ve bunu gecikmeden yapın.

ifadelerini kullandı.

Kaynak: Ensonhaber

İlgili Yazılar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *